Chalcedon

Opis

Skład chemiczny

SiO2

Występowanie

okolice Szklar (chryzopraz), Nowy Kościół, Różana, Płóczki Górne, Lubiechowa, Sokołowiec, Proboszczów (agat), Wiry, Szklary (chalcedon groniasty, polewy chalcedonowe), Świerki (jaspis)

Przypuszcza się, że jego nazwa pochodzi od starożytnego miasta Chalcedon, które znajduje się nad Zatoką Bosfor w Azji Mniejszej. Chalcedon ma wiele odmian barwnych: agat, agat mszysty, chryzopraz, praz, heliotrop, karneol, onyks, sard, sardonyks, plazma, damsonit, chalcedon żółty, chalcedon mleczny, chalcedon niebieski, krwawnik.

Najstarszym wyrobem agatowym w Polsce jest kielich św. Wojciecha, którego czara agatowa pochodzi z IX – X wieku. Natomiast największą kolekcją na świecie znajduje się w Ermitażu. W Puszkino pod Leningradem są Komnaty Agatowe.


Chalcedon jest skrytokrystaliczną odmianą krzemionki. Nie tworzy zatem prawidłowo wykształconych kryształów, ciężko go więc nazwać minerałem. Niektóre odmiany chalcedonu zbudowane są z mikrowłókien, niektóre skupienia mają kształt groniasty. Nazewnictwo stosowane dla chalcedonu opiera się głównie o jego odmiany barwne (chryzopraz, karneol, sard) lub sposób występowania (chalcedon groniasty, agat). Zmiany zabarwienia chalcedonu są szczególnie spektakularne w przypadku agatów, które powstają na drodze strącania kolejnych warstewek krzemionki o różnej zawartości domieszek mogących wpływać na efekt barwny. Chalcedon jest znany ludzkości od zarania dziejów - krzemienie, z których w prehistorii wyrabiano broń i narzędzia zbudowane są właśnie z chalcedonu.

Zastosowanie

Dawniej wykorzystywano go do wyrobu narzędzi, portretów, pieczęci, wazy, czarsze, oprawy do noży, szachy, przybory do pisania.

Obecnie stosuje się go do wyrobów jubilerskich, jest ceniony jako kamień kolekcjonerski i ozdobny. Ma zastosowanie w mechanice precyzyjnej, jest też surowcem do wyrobu agatowych moździerzy oraz kul do młynów kulowych. Starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali go do wyrobu płaskorzeźb miniaturowych.

Coś dla duszy...

Chalcedon jest kamieniem wybitnie ochronnym. Odpędza wszystko, co związane ze złem, z negatywną energią, a przyciąga wszystko, co dobre i pozytywne. Polecany jest dla osób, które często mówią, czy przekonują – uspokaja i wzmacnia, inspiruje. Polecany jest również kobietom odnaleźć instynkt macierzyński. Wzmacnia pozytywne nastawienie do życia i ludzi. Dawniej wierzono, że jest to święty kamień – zwiększał poczucie bohaterstwa i dobrej woli.

Dodatkowo chalcedon zwalcza wszelkie wątpliwości, przywraca spokój i jasność umysłu.

Łagodzi problemy ze strunami głosowymi, bóle szyi, migdałków. Chroni przed infekcjami i zakażeniami. Pomaga w procesie laktacji, łagodzi rany.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:33:41

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze