Turkus

Opis

Skład chemiczny CuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O + Fe Występowanie Dolny Śląsk Opis Jego nazwa pochodzi od starofrancuskiej nazwy Turcji – Turquois. Jest bardzo podobny do barwionego chalcedonu i howlitu.
Zastosowanie Wykorzystuje się go w jubilerstwie – najczęściej w postaci pierścionków, kolczyków i w zdobnictwie artystycznym.
Coś dla duszy… Ma właściwości leczące oraz chroniące. Pomaga osobom jąkającym się. Polecany jest wykładowcom, mówcom – nie tylko uspokaja, pomaga spójnie wyrażać się. Chroni przed koszmarami, a także ma właściwości uspakajające, przy nim posiadacz staje się bardziej odważny i pewny siebie. Dodatkowo polecany jest kierowcą. Dzięki niemu łatwiej zachować zimną krew w sytuacjach kryzysowych ale przede wszystkich wzmacnia refleks i chroni przed wypadkiem. Turkus dodaje sił witalnych oraz optymizmu. Pomaga zrozumieć siebie, swoje emocje oraz pomysły. Zachęca do realizacji, rozwija talenty, nawet te ukryte. W dawnych czasach ceniony był przez rycerzy, którzy ozdabiali nim swoje stroje oraz cały osprzęt. Chronił ich przed nieszczęśliwymi wypadkami i zapewniał opanowanie w trudnych sytuacjach. W starożytności turkus uchodził za amulet szczęścia, niosąc nieograniczoną moc, możliwość jasnowidzenia, zapewniał długotrwałe szczęście. Dodatkowo pozytywnie wpływał na problemy z oczami, a także w sprawach materialnych. Ci, którzy nosili kamień z miłością mieli zapewnione godne życie. Wierzono też, że turkus poprzez zmianę swojego koloru ostrzegał posiadacza przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu wiele osób uciekło w porę.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:10:48

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze