Chryzokola

Opis

Skład chemiczny

(Cu,Al)8[(OH)12|(Si4O10)2]

Występowanie

Utwory miedzionośne LGOM-u (kopalnie Lubin, Rudna, Sieroszowice), obszary dawnego górnictwa kruszcowego: Miedzianka, Ciechanowice, Kletno, Czarnów.


Chryzokola jest minerałem bardzo wdzięcznym. Tworzy przepiękne zielono-niebieskie naskorupienia i nierzadko dość grube naloty na skałach metamorficznych czy magmowych. Chryzokola jest raczej skrytokrystaliczna – prawie nigdy nie tworzy własnopostaciowych kryształów. Jako krzemian nie rozpuszcza się w kwasach (oprócz kwasu fluorowodorowego) i tą cechą najłatwiej jest ją rozróżnić od zielonego malachitu, który z kwasem reaguje. Chryzokola jest minerałem, który występuje w tzw. strefach wietrzenia kruszców miedzi. Minerały zawierające miedź (np. bornit, kowelin czy chalkozyn) pod wpływem czynników atmosferycznych (i nie tylko, również w wyniku płytkiego krążenia wód w masywie skalnym) ulegają przeobrażeniu, którego skutkiem jest powstanie minerałów wietrzeniowych. Chryzokola ma dzisiaj znaczenie raczej tylko kolekcjonerskie – nie jest wydobywana jako ruda miedzi ze względu na małą jej zawartość. Piękne okazy tego minerału możemy znaleźć na hałdach dawnych pól górniczych w Miedziance Śląskiej w Rudawach Janowickich czy w Kletnie.


Zastosowanie

Ma znaczenie kolekcjonerskie, dekoracyjne i ozdobne. Wraz z krzemionką w postaci żelu ma zastosowanie w jubilerstwie.

Coś dla duszy…

Chryzokola pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Poleca się go kobietom przechodzącym okres dojrzewania i menopauzy. Wpływa pozytywnie na rozwój ciąży, chroni przed poronieniem, a także zmniejsza bóle porodowe, skurcze i gorączkę. Dodatkowo pomaga osobom cierpiącym na tarczycę. Poprawia stan skóry i włosów. Opóźnia starzenie się, wzmacnia wątrobę. Minerał ten ma właściwości uspakajające. Jest odpowiedni dla osób posiadających stresującą pracę, bądź sytuację życiową. Niweluje poczucie lęku i winy, dzięki niemu odzyskuje się jasność umysłu, oraz neutralizuje negatywne cechy charakteru. Uspokaja wewnętrznie, wzmacnia cierpliwość i tolerancję wobec innych osób. Pomaga przy arytmii serca i nerwicach. Działa leczniczo na ból gardła i poprawia stan kości – osteoporoza. Chryzokolę poleca się wykładowcom, mówcom – nie tylko uspokaja, pomaga także spójnie wyrażać się, zbierać myśli. Uświadamia znaczenie słów, dzięki niemu łatwiej przekazać to, co dokładnie miało się na myśli.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:53:52

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze