Markasyt

Opis

Skład chemiczny

FeS2

Występowanie

Turoszowo, Nowa Słupia, w kopalniach miedzi (KGHM PM S.A.) koło Lubina, śląsko-krakowskie złoża Pb – Olkusz, Trzebinia, Bytom, Tarnowskie Góry, Górnośląskie Zagłębie Węglowe, Dolnośląskie Zagłębie Węglowe – Wałbrzych, Nowa Ruda, Słupiec.


Związek FeS2 tworzy dwa polimorfy, czyli odmiany tej samej substancji, różniące się strukturą i własnościami fizycznymi, tj. piryt i markasyt. Piryt krystalizuje w układzie krystalograficznym regularnym, markasyt zaś – rombowym. Skład markasytu jest identyczny jak pirytu, mimo to tworzy zupełnie inne kryształy o formach tabliczkowych lub słupowych. Często występuje w skupieniach promienistych czy naciekowych, jak te spotykane w tzw. blendach cynkowo-ołowiowych z olkuskich kopalni Pb-Zn. Markasyt często towarzyszy pirytowi, lecz jest od niego wyraźnie słabiej rozprzestrzeniony w przyrodzie. Znacznie częściej spotkamy go w skałach osadowych. Markasyt, podobnie jak piryt jest dość popularny, niegdyś był również wykorzystywany do wyrobu ozdób. Markasyt jest ubogą rudą żelaza z wysoką zawartością siarki. Bardzo łatwo utlenia się w powietrzu pokrywając szarymi nalotami (przy tym nieprzyjemnie pachnie) obniżającymi jego wartość kolekcjonerską.


Zastosowanie

Dawniej służył jako kamień ozdobny. Ma znaczenie kolekcjonerskie i jubilerskie. Służy do produkcji kwasu siarkowego.

Coś dla duszy…

Markasyt pomaga zaakceptować i uwierzyć w siebie. Dzięki niemu wzrasta pewność w podejmowaniu trafnych decyzji i poprawia się komunikacja interpersonalna. Zwiększa jasność umysłu, koncentrację i pamięć. Pozwala obiektywnie spojrzeć na siebie i zredukować ewentualne wady. Usuwa niepokój, frustrację, relaksuje i dodaje witalności. Wpływa pozytywnie na miejsce, w którym się znajduje. Redukuje poziom hormonów, sprzyja skupieniu i eliminuje stany rozkojarzenia. Łagodzi gorączkę. Działa oczyszczająco na organizm, likwiduje stany zapalne. Poleca się go osobom z problemami układu trawiennego i krwionośnego, oczyszcza śledzionę. Pozytywnie wpływa na rekonwalescencję. Eliminuje zmęczenie, wzmacnia wigor i siłę fizyczną.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:58:20

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze