Jaspis

Opis

Skład chemiczny SiO2 Występowanie Niedźwiedzia Góra koło Krzeszowic Opis Pochodzi od greckiego słowa iaspis, co znaczy cętkowany kamień. Jaspis ma wiele odmian, są to: basanit, jaspis agatowy, jaspis egipski (kwarc niklowy), jaspis pejzażowy, jaspis pasiasty, jaspis z Nunkirchen, mookait, silex, unakit.
Zastosowanie Wykorzystywany jest do wyrobu galanterii kamiennej, przedmiotów użytkowych i artystycznych. Ma zastosowanie w jubilerstwie. Używa się go jako materiał okładzinowy. Ma znaczenie kolekcjonerskie. Wyrabia się z nich moździerze, które używane są w pracowniach mineralogicznych i chemicznych, łożysk oporowych, czy wałków do wyprawiania skór.
Coś dla duszy… Jaspis jest uważany za „matkę kamieni”. Dawniej wykorzystany był jako jeden z dwunastu kamieni na szacie biblijnego arcykapłana. Wyrabiano z niego talizmany i amulety. Pomagał w przewidywaniu przyszłości, a lekarzom w podjęciu słusznej diagnozy. Polecany jest kobietom z zaburzeniami hormonalnymi, bolącymi menstruacjami, chcącymi wzmocnić macicę i jajniki. Uspokaja duszę i ciało. Działa odtruwająco na organizm. Usuwa zaparcia i wrzody, oczyszcza wątrobę. Wzmacnia układ trawienny, system odpornościowy i gruczoły dokrewne. Chroni przed zranieniem i plagami robactwa. Natomiast krzyżyk wyrzeźbiony z jasnego jaspisu jest amuletem wszystkich wypływających w morze chroniący przed utonięciem. Do tej pory plemiona indiańskie stosują jaspis przeciwko ukąszeniom węży lub przed zatrutymi strzałami. Jaspis był także amuletem dobrobytu i szczęścia, wielu pasterzy nosiło go, by jego stado było bogate w mleko i rozmnażanie.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:51:11

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze