Kaolinit

Opis

Skład chemiczny

Al4[(OH)8|Si4O10]

Występowanie

Iły ogniotrwałe okolic Strzegomia, Ruska, Jaroszowa, Żarowa, poza tym: Nowogrodziec, Turoszów, Nowa Ruda (odmiany barwne – niebieski foleryt), Gębczyce, Jegłowa.


Kryształy kaolinitu mają pokrój tabliczek heksagonalnych, tworzą skupienia typu ziemistego i raczej nigdy nie będzie nam dane zobaczyć kryształu kaolinitu gołym okiem – ich wielkość jest zazwyczaj mniejsza niż 300 μm. W stanie wilgotnym kaolinit jest plastyczny, co daje się we znaki np. przy poszukiwaniu kryształów górskich, które w kaolinie (skale zbudowanej z kaolinitu) występują – wiedzą o tym zbieracze, którzy choć raz po deszczu próbowali znaleźć piękne szczotki kwarcowe w kamieniołomach w Jegłowej czy Taczalinie. Dla kolekcjonerów to właśnie z tego powodu kaolin jest dość istotnym minerałem – przesycony krzemionką stwarza znakomite warunki do krystalizacji pięknych, prawidłowo zakończonych kryształów górskich, czy w formie pojedynczej (wtedy kryształy mogą być zakończone z dwóch stron) czy w formie szczotek krystalicznych.

Kaolinit powstaje w wyniku wietrzenia skaleni i innych glinokrzemianów w środowisku kwaśnym i w gorącym klimacie. Takie warunki panowały w Sudetach np. w miocenie, kiedy powstały złoża na ich przedpolu (Jaroszów, Żarów i in.). Rozległe kaolinowe pokrywy wietrzeniowe powstają również na skałach granitowych. Kaolinit stanowi podstawowy surowiec stosowany w przemyśle wyrobów porcelanowych (słynna porcelana bolesławiecka bazuje właśnie na dolnośląskim kaolinicie), papierniczym, czy materiałów ogniotrwałych


Kategorie

Skały, Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:54:04

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze