Antygoryt

Opis

Skład chemiczny

(Mg,Fe)3[(OH)8|Si4O10]

Występowanie

Masywy serpentynitowe, okolice miejscowości: Nasławice, Szklary, Gogołów, Jordanów, Wiry, Grochowa, poza tym skały metamorficzne okolic Wojcieszowa, Rędzin, Bystrzycy Górnej czy Złotego Stoku.


Antygoryt jest dominującym składnikiem serpentynitów, czyli skał metamorficznych powstałych z przeobrażenia skał magmowych ubogich w krzemionkę, np. dunitów, perydotytów, gabr czy hornblendytów, najczęściej stanowiących fragmenty dna oceanicznego. Przeobrażenia takie zachodzą w temperaturach rzędu 200-400o C i powodują przesycenie skały minerałami z grupy serpentynu, czyli właśnie antygorytem, chryzotylem czy lizardytem. Pojawiają się również takie ciekawe minerały jak talk, chloryt czy śnieżnobiały magnezyt.

Nadmiar roztworów bogatych w te minerały przedostaje się w szczeliny i tam krystalizują często dosyć duże kryształy. To właśnie w szczelinach, czy na powierzchni bloczków serpentynitów znajdziemy najładniejsze okazy antygorytu, który przyjmują formy tabliczkowe, blaszkowe lub płytkowe. Jego zielona barwa związana jest z domieszką jonów żelaza. Co ciekawe minerały takie jak antygoryt łatwo „rejestrują” przesunięcia w obrębie szczelin (mówiąc krócej: na uskokach) tworząc tzw. lustra tektoniczne. Dzięki zadziorom na powierzchni tych luster możemy odtworzyć kierunek ruchu mas skalnych.

Najładniejsze zrosty kryształów antygorytu znajdziemy w czynnym kamieniołomie serpentynitów w Nasławicach, na hałdach w Szklarach, Wirach czy w Jordanowie.


Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:35:16

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze