Chalkantyt

Opis

Skład chemiczny

CuSO4·5H2O

Występowanie

Kopalnie miedzi w rejonach Lubina, Polkowic, Rudnej, Pogórze Kaczawskie i stare kopalnie Gór Świętokrzyskich. Nasz okaz został znaleziony w Polkowicach.

Chalkantyt jest jednym z minerałów wietrzeniowych - powstaje w wyniku utleniania skał zawierających kruszce miedzi. Rozpoznamy go głównie dzięki charakterystycznej ciemnoniebieskiej barwie, pochodzącej od jonów miedzi (+II), szklistym połysku oraz niskiej twardości (2-2,5 w skali Mohsa). Chalkantyt jest minerałem dość rzadkim, a to głównie ze względu na swoje właściwości chemiczne - łatwo rozpuszcza się w wodzie, a na powietrzu traci wodę oraz swą niebieską barwę. Dlatego najłatwiej odnaleźć go w "naturalnym" środowisku, w którym jest stabilny, czyli np. w kopalniach. Szanse "przetrwania" chalkantytu w ścianie kamieniołomu, czy na hałdzie, gdzie byłby poddany działalności czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wody, są znikome. Warto wiedzieć, że siarczan miedzi jest popularnym odczynnikiem chemicznym. Kryształy chalkantytu możemy sobie sami "wyhodować" w domu. Z tego względu minerał ten jest częstym gościem giełd minerałów i stoisk z pamiątkami

Większe ilości siarczanu miedzi działają toksycznie.


Zastosowanie

Stosuje się go jako zaprawa nasion lub środek owadobójczy. Wykorzystywany do farbowania i drukowania. Jest środkiem używanym do pozbycia się korzeni w kanalizacji. Konserwuje się nim drewno.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:05:44

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze