Sól kamienna (halit)

Opis

Skład chemiczny

NaCl

Występowanie

Największe złoża znajdują się w kopalni w Inowrocławiu, Ciechocinku, Kłodawie i Sieroszowicach. Występuje również w złożach nieeksploatowanych, czyli w Wieliczce, Bochni i Baryczy.


Najstarszą kopalnią soli w Polsce jest kopalnia Bochnia. Sól stanowiła też formę płatnościową. W XIV wieku uzyskała miano białego złota.


Halit, czyli pospolita sól kuchenna zachwyca swoimi pięknymi kryształami odwiedzających kopalnię w Wieliczce czy Kłodawie. Kryształy te występują najczęściej w formie pięknych sześcianów – dość powiedzieć, że największe kryształy z Groty Kryształowej właśnie w Wieliczce miały krawędzie o długości do 30 cm. Zawartość jonów różnych dodatkowych substancji np. związków miedzi, żelaza czy siarki barwi przezroczyste kryształy halitu odpowiednio na zielono, czerwono lub żółto. Zawartość materii organicznej czy substancji bitumicznych powoduje ciemnobrązowe zabarwienie. Obecność promieniotwórczych izotopów potasu niszczących strukturę krystaliczną halitu powoduje zmianę barwy na ciemno-niebieską – takie okazy z kopalni soli w Kłodawie są szczególnie cenione przez kolekcjonerów.

Halit jest produktem krystalizacji ze słonej wody morskiej lub jezior słonych. Jego obecność stwierdzono również w produktach ekshalacji wulkanicznych. W Polsce złoża soli związane są z osadami morza powstałego w cechsztynie (późny perm) – mowa tu o złożach w Kłodawie czy Inowrocławiu oraz z morzem istniejącym w miocenie w okolicach dzisiejszego Krakowa, Wieliczki czy Bochni. Na Dolnym Śląsku pięknie zabarwione na zielono kryształy halitu znajdziemy w Sieroszowicach w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym. Co ciekawe halit nie potrzebuje wcale dużo czasu na utworzenie się – piękne szczotki kryształów „rosną” nieomalże na oczach górników KGHM-u w przeciągu kilku dni, krystalizując z roztworów kopalnianych przesyconych chlorkiem sodu. Wraz z halitem współwystępuje tu gips, będący również obiektem pożądania kolekcjonerów.


Zastosowanie

Wykorzystywana jest w przemyśle chemicznym i spożywczym. Najczęściej jako sól kuchenna lub warzona. Stosowana do konserwowania żywności i rozpuszczania śliskich powierzchni – sól drogowa. Używana do budowy aparatury pomiarowej. Wykorzystywana jest jako materiał do produkcji m.in. korali, rzeźb, figur. Znajdziemy ją również w naszej krwi.

Zdolności lecznicze soli jako pierwsi odkryli Hebrajczycy.

Wykorzystuje się ją w litoterapii. Kąpiel w soli pobudza krążenie, podnosi ciśnienie, pomaga odprężyć się po ciężkim dniu w pracy. Przy stanach depresji, czy melancholii działa na organizm orzeźwiająco.

Posiada również działania nadprzyrodzone. Dawniej wierzono, że dom otoczony kręgiem soli chroni przed demonami i negatywnymi energiami, czarami. Miała też swój czynny udział podczas różnych ceremonii jak narodziny, śluby, czy chrzty, w każdym wydarzeniu, gdzie człowiek był bardziej otwarty i wrażliwy niż w pozostałe dni. Sól była amuletem, który noszono przy sobie, rozsypywano wokół jakiegoś obiektu, bądź była wrzucana do ognia lub w powietrze.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:32:35

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze