Kwarc

Opis

Skład chemiczny

SiO2

Występowanie

Granity strzegomskie - Zimnik, Strzegom, Żółkiewka, Borów, Czernica, granit Karkonoszy - Łomnica, Karpniki, kamieniołomy w Jegłowej koło Strzelina oraz w miejscowościach Stróżyna, Taczalin, Jędrzejowice, Rozdroże Izerskie, Rębiszów, Olszyna Podgórska, Nowa Kamienica, Piasiecznik. Geoda kwarcowa, którą mamy w naszej kolekcji została znaleziona na Dolnym Śląsku w Sokołowcu.


Kwarc jest najbardziej pospolitym minerałem występującym w skorupie ziemskiej. Wykazuje właściwości piezoelektryczne.


Minerał, określany mianem kwarcu to związek chemiczny o wzorze SiO2, czyli pospolity w skorupie ziemskiej dwutlenek krzemu. Kwarc „beta” jest jego niżejtemperaturową odmianą, która krystalizuje z roztworów pomagmowych(<573 st C). Występuje również w pegmatytach. Często poznajemy go po doskonale wykształconych kryształach „przyrośniętych” do ścian różnorakich pustek, geod, druz. Kryształy kwarcu często zawierają tzw. inkluzje (wrostki) w postaci pęcherzyków powietrza (przez to spotykamy często kwarc „mleczny”), czy fragmentów innych minerałów. Jest odporny na działanie różnych substancji chemicznych, dlatego nie ulega łatwo przeobrażeniom i zachowuje się w skale. Jest trwały, więc występuje w dużych ilościach w skałach osadowych, zwłaszcza piaskowcach. Kwarc beta krystalizuje w układzie krystalograficznym trygonalnym. Wykazuje bardzo dobre wykształcenie najdłuższych ścian w krysztale, czyli słupa heksagonalnego. Forma ta jest zakończona dwoma romboedrami („piramidka” wieńcząca kryształ, często obustronnie). Po uderzeniu w kryształ zauważymy, że nie ma on tendencji do pękania wzdłuż charakterystycznych powierzchni, krawędzi – kwarc nie wykazuje charakterystycznej łupliwości, a jedynie przełam muszlowy. Połyskuje szkliście, na powierzchniach przełamu – tłusto. Wysoka twardość, wzorcowa w skali Mohsa – 7. Odmianę bezbarwną nazywamy kryształem górskim.

Zastosowanie

Wykorzystuje się go w przemyśle szklarskim, optyce, radiotechnice i przemyśle ceramicznym. Odmiany szlachetne używa się w jubilerstwie.

Kwarc posiada również właściwości uzdrawiające. Służy jako doskonały odpromiennik, nadaje witalność i energie życiową.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:53:05

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze