Agat

Opis

Skład chemiczny

SiO2

Występowanie

Największe wystąpienia agatów znajdziemy na Dolnym Śląsku na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim (niecka północnosudecka) i w Górach Kamiennych (niecka śródsudecka), szczególnie w okolicach miast Nowy Kościół i Płóczki Górne. Natomiast mniejsze wystąpienia znajdziemy w okolicach Tłumaczowa i Kamiennej Góry oraz w regionie miejscowości Przeździedza – Wleń oraz Krzeszowic (Rudno i Regulice) w Małopolsce. Okazy z naszej kolekcji zostały znalezione w miejscowości Nowy Kościół i w Górach Sowich.

W Polsce występuje w wielu odmianach takich jak agat forteczny, agat mszysty, agat dendrytowy, agat pejzażowy, muszkowiec, agat oczkowy, agat sagenitowy, enhydros, karneolonyks, sard, sardonyks, agat warstwowy.

Agat jest jednym z najstarszych poznanych przez człowieka kamieni ozdobnych. Jego nazwa pochodzi od rzeki Achates na Sycylii. Dawniej pustynni podróżnicy brali go jako zamiennik wody. Podobno ssanie minerału zmniejszało pragnienie.


Agat to zwyczajowa nazwa stosowana dla bezpostaciowej krzemionki wypełniającej różnego rodzaju próżnie i pustki w skałach magmowych. Najczęściej krzemionka występuje w formie różnokolorowych warstw o różnej grubości od dziesiątych części milimetra do kilku centymetrów. Barwa kolejnych warstewek determinowana jest przez domieszki innych minerałów (czerwona barwa wynika z domieszki hematytu, zielona - chlorytu itd.). Geneza agatów jest zazwyczaj magmowa - pustki, które powstają w wyniku odgazowania gorącej magmy wypełniane są w kolejnych etapach stygnięcia stopu gorącymi roztworami, z których to krystalizuje najczęściej krzemionka w postaci chalcedonu lub kwarcu. Innymi minerałami znajdowanymi w pustkach pogazowych w skałach magmowych (riolitach, melafirach) są kalcyt, baryt, dolomit, goethyt czy zeolity. Krzemionka krystalizuje najczęściej w formie właśnie chalcedonu, który poprzez pory wnika do pustki i krystalizuje od ścian pustki ku jej centrum. Dostawa gorących roztworów jest cykliczna, stąd powstają kolejne warstewki agatu. W ostatniej fazie krystalizacji z płynnych roztworów, a zwłaszcza w warunkach ich niedoboru, kiedy pustka nie jest całkowicie wypełniona, mogą powstawać prawidłowo wykształcone osobniki np. kwarcu w różnych odmianach (ametyst, kwarc dymny, kryształ górski). Warto wspomnieć, że agaty mogą powstawać również w szczelinach skalnych w wyniku mechanizmu krystalizacji, który opisano powyżej. Najpopularniejsze agaty szczelinowe znajdziemy w Przeździedzy nieopodal Lwówka Śląskiego.

Zastosowanie

Agaty wykorzystywane są w jubilerstwie. W starożytności ozdabiano nim ołtarze , służyły jako pieczęcie, amulety, czy sygnety. Obecnie stosuje się go do wyrobów materiałów ściernych i polerskich.

Agat posiada wiele właściwości leczniczych od bólu głowy, ukąszenia owadów, choroby nerek, bezsenność, niepłodność do epilepsji, infekcji. Ma pozytywny wpływ na oczy, skórę, układ trawienny, moczowy, oddechowy, krwionośny, nerwowy, ruchowy, hormonalny, rozrodczy. Posiadanie tego minerału poleca się kobietom w ciąży. Noszony bezpośrednio przy skórze zapobiega poronieniom, sprawia, że płód rozwija się prawidłowo, a poród przebiega bezproblemowo.

Agat jest też kamieniem biznesmenów. Przyciąga dostatek i pieniądze. Pomaga osobom chwiejnym, niezdecydowanym i podatnym na cudze sugestie.

Geoda agatowa sprzyja medytacji, wpiera osoby, które mają kłopot w odnalezieniu się w roli rodzica (dotyczy to również tych, którzy zdecydowali się na adopcję). Dzieci hałaśliwe, płaczliwe lub nieznośne po bezpośrednim kontakcie z agatem uspokajają się.

Kategorie

Minerały, Skamieliny,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:54:08

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze