Ametyst

Opis

Skład chemiczny

SiO2

Występowanie

Okolice Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego i Kamiennej Góry, Krzeszowic i w Tatrach.


Ametyst jest barwną odmianą pospolitego w przyrodzie kwarcu. Zabarwienie ametystu jest skutkiem skomplikowanych relacji pomiędzy jonem żelaza Fe3+ a jonem Si4+ ze struktury SiO2. Ametysty mają najczęściej genezę hydrotermalną, tzn., że powstały z gorących roztworów przesyconych krzemionką. Ametyst występuje bardzo często w formie szczotek krystalicznych z prawidłowo zakończonymi kryształami. Występują też przerosty z kwarcem mlecznym, które tworzą wzór typu „szewronowego” (szewron to po prostu naszywka) lub warstwowanego. Rzeczywiście, gdy spojrzymy na przekrój takiej szczotki ametystowej, możemy dostrzec naprzemian występujące warstewki kwarcu mlecznego, ametystu i kwarcu przezroczystego, często pokrytego czerwonym nalotem tlenków żelaza. Odzwierciedla to warunki krystalizacji kryształów kwarcu, które stopniowo narastały na powierzchni pustki lub szczeliny; później zaś kolejno na istniejących już kryształach…


Nazwa ametystu pochodzi od greckiego słowa „amethysos” czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Jest talizmanem osób chorujących na alkoholizm. Z tego kamienia powstawały kielichy do wina, które miały ograniczyć jego spożycie. Dodatkowo wsypywano do trunku proszek ametystowy o podobnym działaniu jak kielich.

Ametyst jest symbolem władzy i majestatu. Nosili go dostojnicy kościelni, monarchowie i kapłani. Symbolizuje również sprawiedliwość, odwagę, jasność sądów i opanowanie. Poleca się go osobom dążącym do rozwoju duchowego i poszukującym weny artystom. Dzięki niemu polepsza się kontakt z wewnętrznym JA i Bogiem. W starożytności noszony był jako amulet chroniący przed nieszczęściem i chorobą. Polecało się go daltonistą, kobietom bezpłodnym, jak i w ciąży.

Usuwa lęk i dysharmonię, wpiera medytację, poprawia wygląd skóry, dlatego w dawnych czasach kobiety robiły z niego kremy. Ametyst posiada właściwości łagodzące konflikty. Poprzez wibracje, które wysyła pobudza pożądanie u partnerów.

Dzięki temu kamieniowi wzbudza poczucie, że ktoś nad nami czuwa, że nie jesteśmy sami. Oddala lęk i troski, umysł otwiera się i uspokaja. Łagodzi również bóle głowy i męczące migreny. Pozwala spokojnie zasnąć i uniknąć koszmarów.

Kategorie

Skały, Minerały, Skamieliny,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:20:33

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze