Hematyt

Opis

Skład chemiczny

Fe2O3, α-Fe2O3

Występowanie

Województwo świętokrzyskie, pomiędzy Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienną, w okolicach Nowej Słupi (Góry Świętokrzyskie), w Karkonoszach, w Tatrach, w Kotlinie Kłodzkiej, Rudawach Janowickich, w Ogorzelcu, Górach Kaczawskich, czasem można go spotkać na Kujawach. Obszary dawnego górnictwa: Stanisławów, Chełmiec, Kowary, Kletno, Szklarska Poręba, Rędziny, Czarnów, Ciechanowice, Miedzianka.


Hematyt stanowi główną, po magnetycie, rudę żelaza. Już od początków górnictwa był stosowany nie tylko do wytopu tego metalu, ale również stanowił istotny składnik farb (ochra czerwona) czy proszków szlifierskich.

Hematyt jest minerałem występującym w przyrodzie nadzwyczaj często. To właśnie drobnoziarnisty tlenek żelaza odpowiedzialny jest za czerwoną barwę większości pospolitych skał osadowych (np. czerwonych utworów lądowych znanych z zapisu skalnego permu czy triasu) czy wulkanicznych (melafiry, riolity etc.). Czysty, krystaliczny hematyt powstaje najczęściej na skutek krystalizacji z gorących roztworów w pustkach skalnych, w wyniku metamorfizmu kontaktowego (oddziaływań termicznych na kontakcie skał otaczających większe ciała magmowe takie jak intruzje magmowe czy kominy wulkaniczne), czy na skutek ekshalacji wulkanicznych.

Hematyt rozpoznamy po charakterystycznej wiśniowoczerwonej rysie (czyli barwie sproszkowanego minerału). W Sudetach możemy znaleźć dość spore nagromadzenia tego minerału np. na hałdach okolic Stanisławowa na Pogórzu Kaczawskim, gdzie eksploatowano go jako rudę żelaza z licznych żył przecinających starsze skały tzw. kompleksu kaczawskiego. Cenioną przez kolekcjonerów odmianą hematytu są jego groniaste skupienia zwane „szklanymi głowami”.


Zastosowanie

Wykorzystuje się go do wyrobu czerwonej farby, jako naturalny pigment. Największe zastosowanie ma jako kamień ozdobny i w jubilerstwie, jako naszyjniki, sygnety, czy spinki do mankietów.

Jako talizman pomaga wygrać sprawy sądowe, jeśli racja jest po stronie właściciela hematytu. Wzmacnia odporność na stres, zwiększa świadomość i dotlenia organizm.

Używany jest również do medytacji. Chroni przed żyłami wodnymi, energetyzuje wodę pitną i leczniczą.

Hematyt ma działanie przeciw krwawieniom, skrzepom, złej menstruacji, leczy wrzody, opuchlizny i skrzepy. Pozytywnie wpływa na bóle karku, pleców, głowy, a także skurcze łydek. Regeneruje organizm, oczyszcza krew, poprawia samopoczucie po ciężkim wysiłku, dodaje witalności i chęci do życia.

Kategorie

Skały, Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 18:13:01

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze