Syderyt

Opis

Skład chemiczny

FeCO3

Występowanie

Okolice Łęczycy, Kłobucka, Częstochowy, Wielunia, Gór Świętokrzyskich, Karpat, złoża polimetaliczne Sudetów - Chełmiec, Męcinka, Stanisławów.

Syderyt jako minerał wykazuje podobieństwo do kalcytu, podobnie krystalizuje w układzie trygonalnym, tworzy kryształy o identycznym pokroju. Na tym jednak podobieństwa praktycznie się kończą. Syderyt charakteryzuje się dużo wyższym ciężarem właściwym - bryłka syderytu jest znacznie cięższa od podobnej wielkości bryłki kalcytu, syderyt ma ponadto wyższą twardość (ok. 4-4,5 w skali Mohsa), często rdzawe zabarwienie, raczej nie reaguje z zimnym kwasem solnym. W skałach ilastych syderyt tworzy konkrecje zwane sferosyderytami. Powstaje głównie w środowiskach redukcyjnych oraz na drodze krystalizacji z gorących roztworów w końcowym stadium hydrotermalnym. Bardzo często współwystępuje z innymi minerałami żelaza, takimi jak hematyt czy goethyt. Syderyt był w przeszłości wykorzystywany jako uboga ruda żelaza i źródło manganu.


Zastosowanie

Syderyt głównie wykorzystuje się jako surowiec do otrzymywania żelaza. Ma zastosowanie jako kamień jubilerski, do produkcji małych rzeźb i galanterii kamiennej.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:07:31

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze