Galena

Opis

Skład chemiczny

PbS

Występowanie

Okolice Trzebini, Jaworzno, Chrzanów, Olkusz, Bytom, Tarnowskie Góry, Góry Świętokrzyskie, Tatry, Dolny i Górny Śląsk. Obszary dawnego górnictwa kruszcowego w Sudetach: Radzimowice, Czarnów, Miedzianka, Ciechanowice, Złoty Stok, Chełmiec, Srebrna Góra, Stanisławów i inne złoża polimetaliczne.

Okaz z naszej kolekcji został znaleziony w gminie Sitkówka – Nowiny.

Do tej pory na Karczówce stoi statua św. Barbary wykonana z galeny. Podobnym zabytkiem jest tablica umieszczona na ścianie katedry w Kielcach.


Galena tworzy zazwyczaj pięknie wykształcone, sześcienne czy ośmiościenne srebrzyście połyskujące kryształy. Poddana czynnikom atmosferycznym pokrywa się matowymi nalotami. W Sudetach raczej trudno nam będzie znaleźć galenę w postaci samodzielnych, wykształconych kryształów – raczej będą to skupienia ziarniste czy zbite, w których rozpoznamy ją po doskonałej kostkowej łupliwości, małej twardości i srebrzystej barwie.Galena jest podstawowym kruszcem ołowiu, pomimo to bardzo chętnie włącza w swą strukturę srebro. Od dawna wydobywano ją w Górach Świętokrzyskich (od XVI do XX w.), obecnie pozyskiwana jest ze śląsko-krakowskich złóż cynku i ołowiu (czynna kopalnia Olkusz-Pomorzany). W Sudetach galenę najłatwiej znajdziemy np. w Stanisławowie, gdzie tworzy wypryśnięcia i większe skupienia w obrębie masywnych brył barytu (hałdy nieczynnej kopalni barytu Stanisławów), czy na hałdach obszarów dawnego górnictwa kruszcowego w okolicach Radzimowic czy Chełmca (Góry i Pogórze Kaczawskie).


Zastosowanie

Galena dawniej wykorzystywana była do produkcji radioodbiorników niewymagających zasilania, jako materiał półprzewodnikowy. Jako że ma bardzo dużą gęstość, nawet mały okaz może być ciężki. Ołów bardzo zanieczyszcza środowisko, dlatego stosowanie go spadło na przełomie ostatnich lat. Używany był do wyrobu rur i detonatorów, a do dnia dzisiejszego do farb, przewodów, akumulatorów i jako materiał rzeźbiarski.

Galena jest talizmanem harmonii i ochronnym. Wierzono, że przynosi równowagę podczas pracy z wcieleniami. Wskazuje miejsce, które należy uleczyć. Polecany jest w gabinetach bioterapii, zielarskich i homeopatycznych.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:59:32

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze