Chalkopiryt

Opis

Skład chemiczny

CuFeS2

Występowanie

Utwory miedzionośne LGOM-u (kopalnie Lubin, Rudna, Sieroszowice), obszary dawnego górnictwa kruszcowego w Sudetach: Radzimowice, Stanisławów, Czarnów, Miedzianka, Ciechanowice, Złoty Stok, Kowary, pegmatyty granitów strzegomskich: Żółkiewka, Strzegom, Kostrza, Paszowice i in.; województwo świętokrzyskie.


Chalkopiryt, na pierwszy rzut oka, jest minerałem podobnym do znanego powszechnie (chociażby z opowieści o „złocie głupców”) pirytu. Bardziej wprawne oko dostrzeże jednak różnice w tych obu minerałach. Chalkopiryt tworzy zazwyczaj skupienia masywne i zbite, czyli takie, w których makroskopowo nie da się odróżnić poszczególnych kryształów, podczas gdy piryt występuje bardzo często w formie ładnych, regularnych „kosteczek”. Poza tym chalkopiryt cechuje się wyraźnie odmienną barwą i mniejszą od pirytu twardością.Chalkopiryt powstaje na drodze hydrotermalnej, czyli w czasie krążenia gorących roztworów pomagmowych w skałach. Poza tym znane są złoża (głównie miedzi, czy innych metali nieżelaznych), w których występuje obok pirotynu czy pentlandytu jako minerał wczesnych etapów różnicowania się (w geologii: dyferencjacji) magm ubogich w krzemionkę. Chalkopiryt jest minerałem dość powszechnym – występuje tak w skałach magmowych, jak i metamorficznych oraz osadowych.


Zastosowanie

Ma zastosowanie w jubilerstwie oraz jako podrzędna ruda miedzi.

Ma pozytywny wpływ na pamięć, wzrost włosów, stawy, naczynia krwionośne, przy chorobach mózgu. Zwalcza stres, kłopoty ze snem. Pomaga rozwijać duchową świadomość, uspokaja ją, uczy prawdy. Poleca się go podczas medytacji, uwalnia od myślenia, dzięki niemu osiąga się stan „bezmyślowy”. Niszczy blokady energetyczne i infekcyjne. Dzięki niemu rozwija się nasze logiczne postrzeganie i rozważanie. Wpływa pomyślnie na intuicję.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:54:36

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze