Gips

Opis

Skład chemiczny

CaSO4·2H2O

Występowanie

W Ponidzie, okolice Opoczna, Mszczonowa, Sudety (np. Niwnice), Dobrzyń nad Wisłą. Okazy z naszej kolekcji zostały znalezione na małopolskim obrzeżu Wisły.

Opis

Gips jest uwodnionym siarczanem wapnia (w przeciwieństwie do anhydrytu który w swej sieci krystalicznej nie zawiera wody). Najczęściej tworzy kryształy o pokroju tabliczkowym, słupowym (charakterystyczne zbliźniaczenia typu "jaskółczy ogon") czy listewkowym. Kryształy mogą występować w skupieniach zbitych, ziarnistych czy włóknistych. Słynne róże pustyni to nic innego jak kryształy gipsu występujące w obrębie konkrecji. Gips ma niską twardość - ok.1,5-2 w skali Mohsa, co sprawia, że możemy go zarysować nawet paznokciem. Występuje bardzo często z anhydrytem, halitem czy siarką rodzimą, co uwarunkowane jest genezą tych minerałów. Gips powstaje najczęściej w wyniku ewaporacji (odparowania) z wody morskiej, ale również jako minerał wietrzeniowy (kryształki gipsu spotkamy często na hałdach starych kopalni) czy produkt ekshalacji wulkanicznych. Warto wiedzieć, że anhydryt może powstać w wyniku podgrzania gipsu, w wyniku utraty wody przez ten minerał i odwrotnie - na skutek uwodnienia anhydrytu łatwo uzyskać gips.


Zastosowanie

Jego zastosowanie głównie wiąże się z budownictwem, jako materiał wiążący. Wykorzystuje się go również w sztuce – modelarstwie, rzeźbiarstwie, a nawet w medycynie. W postaci alabastru użytkuje się do produkcji elementów dekoracyjnych.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 18:13:51

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze