Piryt

Opis

Skład chemiczny

FeS2

Występowanie

Góry Świętokrzyskie, kopalnie miedzi LGOM-u (kopalnie Lubin, Rudna, Sieroszowice), obszary dawnego górnictwa kruszcowego w Sudetach: Radzimowice, Czarnów, Miedzianka, Ciechanowice, Wieściszowice, Złoty Stok, Chełmiec pegmatyty granitów strzegomskich: Żółkiewka, Strzegom, Kostrza, Paszowice, Borów, Dolnośląskie Zagłębie Węglowe (hałdy): Nowa Ruda, Wałbrzych.

Opis

Ze względu na swoje podobieństwo do złota, nazwano go „kocim złotem” lub „iskrzykiem”.
Związek FeS2 tworzy dwa polimorfy, czyli odmiany tej samej substancji, różniące się strukturą i własnościami fizycznymi, tj. piryt i markasyt. Piryt krystalizuje w układzie krystalograficznym regularnym, markasyt zaś – rombowym.

Któż z nas nie słyszał o złocie głupców, bo tak zwykło się nazywać piryt, który nie raz przysparzał bólu głowy poszukiwaczom, którzy mylili go z prawdziwym złotem. Piryt występuje najczęściej w postaci ładnie wykształconych sześciennych kryształów rozproszonych wśród masy skalnej lub w pustkach. Powstaje na drodze krystalizacji w procesach magmowych, metamorficznych czy metasomatycznych (zastępowania jednej substancji przez drugą w masywie skalnym, wskutek różnych czynników).

W skałach osadowych tworzy tzw. konkrecje, powstające w wyniku koncentracji siarczków – są one bardzo dobrym wskaźnikiem warunków beztlenowych. Stąd możemy spotkać piękne „zlepy” kryształów pirytu np. w obrębie węgli brunatnych (Bełchatów, Turoszów) czy kamiennych (kopalnie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego – Bytom, Sosnowiec). Spektakularnym przejawem zastępowania pierwotnych substancji mineralnych przez siarczki w warunkach beztlenowych jest pirytyzacja skamieniałości – z Kowali koło Kielc znane są piękne, zpirytyzowane okazy amonitów.

Piryt jest wśród kolekcjonerów minerałem znanym i cenionym, niegdyś był również wykorzystywany do wyrobu ozdób. Wbrew pozorom piryt jest ubogą rudą żelaza – w Wieściszowicach w Rudawach Janowickich, piryt wykorzystywany był do produkcji kwasu siarkowego. Poza tym w wielu złożach piryt jest minerałem, który włącza w swą strukturę krystaliczną złoto (podobnie jak arsenopiryt).


Zastosowanie

Dawniej używany jako jeden ze sposobów otrzymywania ognia. Służył do wyrabiania biżuterii i ozdób. Stosowany do produkcji kwasu siarkowego, żelaza oraz metali stanowiący domieszki, do wyrobu czerwonych i brunatnych farb i jako proszek polerski.

Piryt symbolizuje odpowiedzialność, niezależność i samodzielność. Dzięki niemu pomaga osiągnąć stan równowagi. Motywuje do realizacji dawno odkładanych planów, daje poczucie, że nasze życie zależy tylko od nas i możemy wziąć je we własne ręce. Buduje pozytywną ambicję, upór i siłę woli. Polecany jest dla artystów i studentów. Poprawia koncentrację, otwiera umysł, poprawia analizę i logiczne myślenie. Wzmacnia odporność, oczyszcza organizm i jego witalność. Pomaga przy problemach z zajściem w ciążę. Łagodzi agresję, bezsilność, stany lękowe, pesymizm. Niweluje problemy z układem trawiennym, systemem nerwowym, chorobami oczu, zawrotami głowy, zaburzeniami snu, objawy cukrzycy, zapalenie wątroby i pęcherza żółciowego, obniża cholesterol.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 16:53:48

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze