Kryształ górski

Opis

Skład chemiczny

SiO2, odmiana kwarcu

Występowanie

Dolny Śląsk, okolice Strzelina (Jegłowa), Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Tatry i Góry Świętokrzyskie.


Minerał, określany mianem kwarcu to związek chemiczny o wzorze SiO2, czyli pospolity w skorupie ziemskiej dwutlenek krzemu. Kwarc „beta” jest jego niżejtemperaturową odmianą, która krystalizuje z roztworów pomagmowych(<573oC). Występuje również w pegmatytach. Często poznajemy go po doskonale wykształconych kryształach „przyrośniętych” do ścian różnorakich pustek, geod, druz. Kryształy kwarcu często zawierają tzw. inkluzje (wrostki) w postaci pęcherzyków powietrza (przez to spotykamy często kwarc „mleczny”), czy fragmentów innych minerałów. Jest odporny na działanie różnych substancji chemicznych, dlatego nie ulega łatwo przeobrażeniom i zachowuje się w skale. Jest trwały, więc występuje w dużych ilościach w skałach osadowych, zwłaszcza piaskowcach. Kwarc beta krystalizuje w układzie krystalograficznym trygonalnym. Wykazuje bardzo dobre wykształcenie najdłuższych ścian w krysztale, czyli słupa heksagonalnego. Forma ta jest zakończona dwoma romboedrami („piramidka” wieńcząca kryształ, często obustronnie). Po uderzeniu w kryształ zauważymy, że nie ma on tendencji do pękania wzdłuż charakterystycznych powierzchni, krawędzi – kwarc nie wykazuje charakterystycznej łupliwości, a jedynie przełam muszlowy. Połyskuje szkliście, na powierzchniach przełamu – tłusto. Wysoka twardość, wzorcowa w skali Mohsa – 7. Odmianę bezbarwną nazywamy kryształem górskim.

Zastosowanie

Kryształ górski używa się jako materiał do wyrobu rzeźb, waz, przedmiotów kultu religijnego. Wykorzystywany jest do produkcji biżuterii i ozdób.

Działa jako odpromiennik. Chroni ciało i pomieszczenie przed promieniowaniem urządzeń elektronicznych, cieków wodnych. Pomaga osobom cierpiącym na choroby tarczycy, oczu, zawroty głowy, zaburzenia błędnika. Redukuje napięcia pleców, zmęczenie stres i dodaje sił witalnych, poprawia samopoczucie.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:08:19

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze