Kalcyt

Opis

Skład chemiczny

CaCO3

Występowanie

Wyżyna Śląsko i Krakowsko-Częstochowska, w Pieninach, Tatrach, na Górnym i Dolnym Śląsku (m.in. Wojcieszów, Mysłów, Rędziny, Czarnów, Lipa, Sławniowice).


Skupienia kalcytu w postaci stalaktytów i stalagmitów można podziwiać w jaskini „Raj” w Górach Świętokrzyskich.


Kalcyt to bez wątpienia minerał niezwykły – występuje w przyrodzie nadzwyczaj pospolicie, tworząc szkielety większości morskich i jeziornych organizmów (małży, ramienionogów) co znajduje przełożenie w zapisie skalnym – wapienie czy kreda jeziorna powstaje właśnie przez ich nagromadzenie. Ponadto cechuje się ogromną różnorodnością form kryształów – tworzy ich aż 600 oraz około 2000 kombinacji (Szełęg). Najczęściej spotkamy kryształy w postaci romboedrów czy słupów oraz skupienia naciekowe (stalagmity, stalaktyty jaskiniowe) i włókniste. Poza osadowymi skałami wapiennymi jest składnikiem skał magmowych – tworzy wypełnienia pustek w melafirach czy bazaltach przeobrażonych wskutek działalności gorących roztworów.

Kalcyt rozpoznamy po wzorcowej w skali Mohsa twardości 3 (niekiedy da się zarysować nawet paznokciem, a już na pewno monetą miedzianą) oraz po charakterystycznej reakcji z kwasem solnym – czysty węglan wapnia „burzy” z nim intensywnie. Trudno znaleźć minerał o większej liczbie praktycznych zastosowań od kalcytu – człowiek od wieków stosuje go do produkcji materiałów wiążących takich jak cement czy wapno, w przemyśle chemicznym, ceramicznym i nawozów sztucznych. W optyce znalazł zastosowanie tzw. szpat islandzkie, czyli bezbarwna, przezroczysta odmiana kalcytu, tworząca kryształy o krawędziach do kilkudziesięciu centymetrów. Cieszy się on również dużym zainteresowaniem kolekcjonerów minerałów.

W Sudetach kalcyt znajdziemy przede wszystkim w okolicach Wojcieszowa, gdzie tzw. wapienie wojcieszowskie eksploatowane są na górze Połom. Znajdziemy tam również sporo opuszczonych kamieniołomów i liczne jaskinie eksplorowane przez speleologów. To właśnie w jaskiniach mamy największe szanse na krystaliczny kalcyt – pamiętajmy jednak, że szata naciekowa jaskiń tworzy się przez setki lat – wiele „kolekcjonerów” nie zdaje sobie z tego sprawy niszcząc bezpowrotnie piękne stalaktyty czy stalagmity. Przykład idzie niejako z góry – od lat właścicielom zakładów wapienniczych „nie na rękę” jest przyznawanie się do odkrycia jakichkolwiek jaskiń w masywie Połomu – niechybnie spowodowałoby to zainteresowanie naukowców i speleologów, a to z kolei mogłoby przyczynić się do przerw a nawet zaniechania eksploatacji.


Zastosowanie

Kalcyt wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym, chemicznym, metalurgicznym, optycznym, ceramicznym, szklarskim, cukrowniczym, zdobnictwie i rolnictwie. Potrzebny jest do produkcji wapna, cementu, do wytwarzania sody, topniku, nawozu, pryzmatów polaryzacyjnych, popielniczek, jako kamień dekoracyjny i ozdobny.

Kalcyt to kamień uzdrawiający duszę i ciało. Pozwala wybaczyć, zrelaksować i wyciszyć się, nadając równowagę. Pomaga zmienić swój charakter, pozbywając się niechcianych przyzwyczajeń i schematów. Leczy osoby chore na depresję, nadaje siłę witalną. Kalcyt to kamień miłości dobrego samopoczucia, empatii i zdrowia. Poleca się go sportowcom i osobom cierpiącym na reumatyzm, osteoporozę, boleść stawów i ścięgien.

Dodatkowo kalcyt obniża gorączkę, wysokie ciśnienie, goi oparzenia, łagodzi agresję i irytację, wspomaga intuicję. Zalecany jest dla twórców, naukowców i pisarzy.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:34:13

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze