Albit

Opis

Skład chemiczny

NaAlSi3O8

Występowanie

Dolny Śląsk - głównie jako składnik granitoidów: Szklarksa Poręba, Karpacz, Jelenia Góra, Czarne, Maciejowa, Mysłakowice, Trzcińsko, Wojanów, Strzegom, Paszowice, Żółkiewka, Borów, Zimnik, Czernica, Grabina, Kostrza, ponadto Tatry.


Albit jest minerałem szeregu plagioklazów o wysokiej zawartości sodu. Skalenie są jednymi z najbardziej pospolitych minerałów występujących w skorupie ziemskiej. Rozpoznamy je po pokroju tabliczkowym, zbliźniaczeniach i doskonałej łupliwości. Pięknie wykształcone, często kilkudzesięciocentymetrowe kryształy skaleni można znaleźć w pegamtytach granitoidów, głównie strzegomskich i karkonoskich. Powstały w wyniku krystalizacji z roztworów bogatych w krzemionkę w pustkach skalnych. Pustki te tworzą się w końcowych etapach stygnięcia granitowej magmy. Skaleniom z pegmatytów towarzyszą bardzo często duże kryształy kwarcu (np. dymnego), łyszczyków czy zeolitów (np. stilbitu)oraz minerały pierwiastków ziem rzadkich. Skalenie spotyka się równie często w skałach metamorficznych (np. w gnejsach) oraz jako ziarna w skałach osadowych.


Zastosowanie

Stosuje się go do produkcji naczyń żaroodpornych i ceramiki. Czasem używany jest w jubilerstwie, jednak przez swoją małą efektywność rzadko się go dodaje. Ma duże znaczenie kolekcjonerskie. Dodatkowo ma wartość naukową – wskaźnik stopnia metamorfizmu.

Kategorie

Minerały,

Wystepowanie

Udostepnianie

Autor

Dodano: 2019-01-17 17:24:44

Musisz się zalogować, aby móc dodawac komentarze